UZAY TERAPİ

Uzay terapi fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında son yıllarda geliştirilen ve serebral palsi, spina bifida, hidrosefali, west sendromu gibi pek çok nörolojik engellilerde kullanılan tedavi metodudur.

Uzay terapisi kökenini astronotların uzayda yer çekimsiz ortamda kullandıkları kıyafete dayanır. Bu kıyafetle yer çekimsiz ortamda kaslara ve kemiklere yeteri kadar yük binmediği için oluşabilecek oluşabilecek kas atrofisi gibi olumsuz durumları engellemek amacıyla kullanılır. Ve vücudun büyük eklemlere basınç verilmesi mantığına dayanır.

Aynı zamanda eklemlere binen yük ile propilasiptif girdiler oluşturulmaya çalışır. Çünkü nörolojik engellilerde propilasiptif girdiler yeterli düzeyde değildir. Propilasiptif girdilerin artmasıyla engellinin vücut farkındalığı artar.

Uzay terapi de kullanılan kıyafetin yanı sıra kafes şeklinde terapi ünitesi kullanılır. Terapi ünitesinde özel elastik bantlar kullanılır. Bantlarda bulunan gerilim kuvveti ile yerçekimi elimine edilir.

Böylece engellilerin yapamadığı bir çok hareketi yerçekimi olmadan yapar. Uzay terapide proprioseptif duyu gelişir, patolojik refleksler azalır, düzgün postür ve hareket paternleri yeniden inşa edilir, denge sağlanır, zayıf kaslar desteklenir. Uzay terapisinde egzersizler günde 3-4 saat, haftanın 5 günü ve 3-4 hafta boyunca uygulanır.